Vosk

Včelí vosk je opět ryze včelí produkt, ze kterého včely staví své plásty a do nich uskladňují med, pyl a vychovávají v nich další včelí generace. Včelí vosk se tvoří na malých ploškách na zadečku včel a odpadává odtud ve formě drobných voskových šupinek. Ty potom včely dále zpracovávají a používají pro stavební účely.

Lze tedy jeho použití doporučit v lidovém léčitelství. Používá se zde pouze takzvaný ekologický vosk, to je vosk získaný za zvláštních podmínek z panenských souší postavených bez použití mezistěn. Běžný včelí vosk je ale vhodný například k výrobě svíček, a to buď z mezistěn stáčených za tepla do válečků s knotem, nebo pravých litých svíček. Tyto svíčky velmi pěkně voní a navozují správnou romantickou atmosféru.

Zůstává však přece jen jeden způsob léčebného využití včelího vosku. Je to žvýkání medných víček při medobraní. Vosková víčka, kterými včely uzavírají buňky s medem. Jsou většinou z čistého panenského vosku, to je z vosku, který byl právě včelami vyprodukován. Ta navíc obsahují cenné přírodní látky s dezinfekčním a antibiotickým účinkem, které podporují přirozenou obranyschopnost těla. Moc se mi libí myšlenka, že by se stala samozřejmostí dřívější včelařská tradice, kdy při medobraní včelař pozval všechny děti ze sousedství a na talířek dal každému vrchovatou polévkovou lžíci víček s medem. Žvýkání víček nejen posiloval zdraví těchto dětí, ale jistě dával základ budoucím dobrým sousedským vztahům. A kdo ví, možná, že v dnešní době, kdy je včelařského dorostu tak zoufale málo, by se tím zažehly další dětské dušičky pro dobrou věc.

Mezistěny

Mezistěny jsou dodávány firmou KEWA Boskovice. Jsou pod kontrolovány SVS. Voští tavíme a vosk vyčistíme a dodáváme na výrobu mezistěn.

Svíčky

Výrábíme stáčené z mezistěn nebo lité do forem. Vosk je poze čištěný filtrací nečistot, neprovádíme žádné přibarvování ani parfémování. Aby si svíčky zachovali vlastnosti přírodního vosku